Op. Dr. Berker Büyükgüral dikkat çekiyor

///Op. Dr. Berker Büyükgüral dikkat çekiyor
Op. Dr. Berker Büyükgüral dikkat çekiyor 2017-03-22T17:12:49+00:00
Op. Dr. Berker Büyükgüral - HT Tatil
Bahçelievler Yaşam Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral, dikkat çekiyor:
  • 15 dakikalık bir güneşe maruz kalma vücudumuzun D vitamini ihtiyacı için yeterlidir.
  • 40-50 gibi yüksek spf’li güneş koruyucular güneş koruyucunun etki gücünü değil de etki süresini bildirir. En yüksek korumanın etkisi bile 1.5 saat sürer.
  • Bir kez sürüp güneşte yatmak çok tehlikeli..Gün içerisinde güneş koruyucuları tekrar tekrar kullanmakta fayda var.
  • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucunuzu sürün. Terleme, yıkanma ve yüzme sonrasında güneş koruyucunuzu yenileyin.

Bahçelievler Yaşam Hastanesi Plastik Rekonstrüklif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral, yaz aylarında kullanımı yaygın olan güneş koruyucuları hakkında bazı uyarılarda bulundu.

Op. Dr Büyükgüral, “Özellikle yaz aylarında güneşlenerek bronzlaşmayı iple çekeriz. Ancak güneşin artık faydadan çok özellikle cildimize, gözlerimize ve bedenimize zararları olduğunu hep unuturuz. Aynı zamanda da güneşin sağlık kaynağı olduğu da düşünülür. Halbuki her şeyin olduğu gibi güneşin de fazlası tabi ki zararlıdır. Amerika’da cilt kanserleri vakalarının sayısında artış olması nedeniyle sağlık kuruluşları bu konuda tedbirler almaya ve halkı bilgilendire yollarına gitmeye başladı. Öyle ki artık ilkokullarda güneşten korunmanın yolları ile ilgili bir ders bile konuldu” dedi.

15 DAKİKA GÜNEŞE MARUZ KALMAK D VİTAMİNİ İÇİN YETERLİ

“Özellikle kemik sağlığımız üzerinde etkili olan D vitaminin vücudumuzda üretimi için güneşe ihtiyaç vardır. Fakat bilinenin aksine daha fazla güneş daha fazla D vitamini ve daha sağlam kemikler anlamına gelmiyor. 15 dakikalık bir güneşe maruz kalma vücudumuzun D vitamini ihtiyacı için yeterlidir” diyen Op. Dr. Berker Büyükgüral, şöyle devam etti: “Sabahtan akşama kadar şezlongta güneş altında yatmak daha saha sağlam kemik yapısı anlamına gelmiyor. Aksine fazla güneş maruziyeti, deri alt tabakalarındaki elastin ve kollajen liflerinin yapısının bozularak cildin erken yaşlanması, esnekliğinin azalması ve kolay zarar görür hale gelmesine neden oluyor. Erken yaşlanma yanında cilt kanserleri ve gözlerde katarakt oluşmasına da neden olabiliyor.”

GÜNEŞ KORUYUCULAR DOĞRU KULLANILIRSA ETKİLİ

Güneşten korunma konusunda yaygın olarak yanlış bilinen konular olduğuna vurgu yapan Dr. Büyükgüral, şu açıklamayı yaptı: “Örneğin, güneş kremleri ile uzun süre güneşlenmekte sakınca olmadığı. Güneş koruyucuları bilinenin aksine o kadar da zararsız ve etkili ürünler değildir. Güneş koruyucular ancak doğru şekilde uygulanırsa etkilidir. 40-50 gibi yüksek spf’li güneş koruyucular güneş koruyucunun etki gücünü değil de etki süresini bize bildirir. Örneğin açık tenli bir birey güneş altında 10 dakikada kızarmaya başlıyorsa, 20 faktör güneş koruyucu kullanıldığında ortalama 200 dakika (3-3.5 saat) sonra kızarmaya başlayacaktır. Bu nedenle gün içerisinde güneş koruyucuları tekrar tekrar kullanmakta fayda var. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucunuzu sürün. En etkili güseş koruyucusunun etki süresi ortalama 1.5 saat. Terleme, yıkanma ve yüzme sonrasında güneş koruyucunuzu yenileyin. Güneş koruyucuları kullanarak aynı zamanda cildinizin kurumasını da önlemiş olursunuz.”

KORUYUCULAR BİR YERE KADAR ETKİLİ

Dr. Berker Büyükgüral, “Tabi ki güneş koruyucular kullanmalıyız ama güneş koruyucular da bir yere kadar etkilidir. Güneş ışınlarının kendi dalga boylarına göre UVA (ultraviyole A), UVB ve UVC olmak üzere 3 tiptir. UVA deride biriken melanini koyulaştırarak kısa sürede ve geçici bronzluk sağlar. UVB ise geç ama uzun süreli bronzluk sağlayan UV ışınıdır. Güneş maruziyetinden bir gün sonra şiddetli ağrı ve kızarıklığa neden olan da UVB ışınlarıdır. Yaşamı tehdit eden UVC ışını ise ozon tabakasının tahrip olması ile zararlı etkilerini yeryüzünde göstermeye başlamıştır. En iyi güneş koruyucular bile daha çok UVB etkilerine karşı koruyucu iken UVC’ye karşı koruyuculuğu hiç yoktur. UVA etkilerine karşı ise bir miktar etkilidir.

Güneşin bu saydığımız zararlı etkilerinden korunmak için mümkün olduğunca güneşin en yoğun etkili olduğu sabah 10 ila öğleden sonra 4 arasında güneşe maruz kalmamaya özen göstermeliyiz” diye konuştu.