Подсадка волос

/Подсадка волос
Подсадка волос 2017-03-22T17:12:51+00:00
Saç Ekimi - Dr Berker Büyükgüral

Neden saçlar dökülür?
Saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok faktör suçlanmakla beraber kesin bir neden ortaya konulamamaktadır. Zaten sebebi bilinseydi dökülmeyi durdurup %100 yeni saçların çıkmasını sağlayabiliyor olurduk. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 erkekten 4’ü saçsızlık problemi yaşamakla beraber bu oran ülkesel farklılıklar gösterir. Mesela Arap ülkelerinde erken yaşta saç kaybı oranı fazlayken Orta Asya’da bu oran daha azdır.

İnsan baş bölgesinde 100bin-150bin saç mevcuttur. Günde 50-100 saç dökülmesi normal olarak kabul edilirken, daha fazla saç kayıp ediliyorsa ve saç tellerinde incelme ve cansızlık mevcutsa doktora başvurulması doğru olacaktır.
Sağlıklı saçların bir yaşam döngüsü vardır. Saçların %90’ı 1-7 yıl boyunca uzama evresindeyken, %10’lük kısmı 2-3 ay süren dinlenme evresindedir.

Saç dökülme nedenleri;
-Ailesel saç dökülmesi(en sık sebep)
-Tiroid Hastalıkları
-Vitamin ve mineral eksiklikleri(demir,çinko,selenyum,B12 ve D vitamin eksikliği)
-Diyet
-Protein eksikliği
-Trikotilomani(saç koparma hastalığı)
-Saçlı deri hastalıkları(mantar, alopesi areata)
-Kronik hastalıklar (Kansızlık,diyabet, otümmin hastalıklar)
-Büyük cerrahi girişimler
-İlaçlar (OKS gibi hormon ilaçlar, steroidler, aşırı A vitamini,antidepresan)
-Kanser tedavileri(radyoterapi,kemoterapi)
-Gebelik sonrası dönem
-Uygunsuz saç bakımı ve kimyasal ürünler(boya,perma,düzleştirme,sıkı örgü ve toplama)
-Stres
-Travma

Genetik nedenler ve stres en sık karşılaşılan dökülme nedenleridir.

Erkek tipi (androjenik) saç dökülmesi nedir?
Erkeklerde saç dökülmesinin %95 nedeni androjenik alopesidir. (Wikipedia) Yani erkeklik hormonları olan androjenlere bağlı saç dökülmesidir. Erkeklik hormonunun vücutta yüksek olması kellik anlamına gelmez. Dökülmenin nedeni saç köklerindeki androjen reseptör hücrelerinin androjenik hormonlara karşı duyarlılığının fazla olmasından kaynaklanır.

Erkek tipi saç dökülmesinde

I Başın tepe kısmı ve şakaklardaki saçlar cılızlaşmaya başlar.
II Zaman içerisinde şakaklardaki saçlar geriye doğru ilerleyerek dökülür ve başın ön kısmında bir adacık şeklinde saç kalır. Tepe kısmında Açıklık oluşur.
III Açık kısımlar birleşir ve tepe bölgesi tamamen açılarak yalnızca ense ve baş yan kısımlarında saçlar kalır. Ense ve yan kısımdaki saçlar genellikle dökülmez.

Saç dökülmesi ve saç kaybı, kişinin fiziksel ve ruhsal olarak zayıf hissetmesine neden olarak tedavi için farklı yöntemler denemesine sebep olabilir. Bu konuda uzman hekimden yardım alınması doğru olacaktır. Herhangi bir tedavi yapılacak ise kullanılan ilaçlar sorgulanmalı ve öncelikle dökülmenin nedenleri araştırılmalıdır. Bilimsel olmayan tedaviler kalıcı hasarlar bırakabilir.

Saç ekimi nedir?
Saç ekimi ya da saç nakli dökülmeye dirençli olan ense bölgesi, kulak arkası, göğüs, bacak, sakal ya da genital bölgelerden özel yöntemlerle alınan saç köklerinin mikrocerrahi yöntemi ile saçsız ya da yetersiz saç olan alanlara transfer edilmesidir. Tıbbi oarak greft işlemidir. Greftin anlamı aşıdır. Yani nasıl meyve vermeyen bir ağaca iyi meyve veren bir ağacın dalı alınıp aşılanarak o ağaçtan verim alınıyorsa greftleme de böyle bir işlemdir. Saç ekiminde en iyi sonuç birbirine yakın bölgelerden alınıp ekilen saç kökleriyle olur. Yani kafa ön bölgesine saç ekimi için en iyi sonuç ense bölgesinden alınan saç kökleriyle olur. Saç dışında benzer yöntemlerle sakal, kaş ya da kirpik gibi yüzün diğer ihtiyaç olan bölgelerine de ekimi yapılabilir.

Kimlere saç ekimi yapılır?
Saç ekimi, kısmi ya da geniş bir alanda kellik şikayeti olan 18 yaşını geçmiş, sağlıklı her bireye uygulanabilir. Cinsiyet ayrımı yoktur. Erkek ya da bayanda saç ekimi uygulanabilir.

Fut nedir?
Ense bölgesinden kesi ile alınan saçlı deri adasından ayrıştırlan saç köklerinin ihtiyaç olan bölgeye ekilmesi işlemidir. Alınan bölgedeki iz ve kök sayısındaki kısıtlılık, FUT yönteminin neredeyse terk edilmiş olmasına neden olmuştur. Yalnızca bazı özel vakalar için uygulanmaktadır. 1 seansta toplanabilecek saç kökü sayısı kısıtlıdır.

Fue yöntemi nedir?
FUE (folliculer unit extraction) Ense ve kulak arkası bölgeden saç derisinde herhangi bir kesi oluşturmadan mikromotor yardımıyla tek tek saç köklerinin toplandığı ve bu köklerin ihtiyaç olan bölgeye ekildiği yöntemdir. Uygun vakalarda bir seansta 6-7bin saç kökü toplanabilir. Şu an için en sık kullanılan ve en etkili yöntem FUE yöntemidir.

Avantajları
Alınan alanda kesi izi yoktur
Alınabilecek kök sayısı FUT a gör çok daha fazladır
İyileşme süresi kısadır.
Doğal bir görünüm sağlama oranı daha fazladır.

Perkütan FUE Tekniği Nedir?
Saç köklerinin özel iğneler içerisine yerleştirilerek deri içerisine enjekte ediliyormuşcasına yerleştirildiği saç ekim tekniğidir. Her kanala bir saç kökü ekilir. İz bırakmaz ve iyileşme hızlıdır.

Slit FUE Tekniği nedir?
Çok ince uçlarla 1mm altında kanallar açarak yapılan saç ekim yöntemidir. Kökler açılan kanallara tekli veya çoklu şekilde yerleştirilir. İz bırakmaz ve iyileşme hızlıdır.

Perkütan mı Slit yöntemi mi daha iyidir?
Her cerrahın kullandığı teknik farklı olabilir. Saç ön çizgisi ve ön hattı oluşturmada tek tek ekim yapabilmek amacıyla perkütan, arka kısımlarda ise açılan kanallara birden fazla kök yerleştirebilmek için slit tekniği uygulanması daha uygundur. Doktorunuz sizin saç yapınıza en uygun yöntemi seçer ve uygular.

Saç ekimi operasyonu sonrasında köklerin alındığı yerlerde saçsızlık şikayeti olur mu?
Uygun şekilde dokulara zarar verilmeden yapılan saç kökü toplama işlemi sonrasında herhangi bir saçsızlık ya da iz kalma durumu ile karşılaşılmayacaktır.

Saç ekiminde başarı nelere bağlıdır?
Hastanın dökülmenin hangi evresinde doktora başvurduğu
Dökülmenin sebebi sorgulanarak öncelikle herhangi bir altta yatan hastalığın ekarte edilmesi.
Plastik cerrahi uzmanı ve ekibinin tecrübesi
Cerrahın kullandığı teknik, kullandığı punch boyutları, açılan kanalların yönü.
Saçsız alan büyüklüğü
Saç alınacak alanda açık alanı kapatacak miktarda kök olup olmaması
Saçların kalınlığı
Saçların şekli; kıvırcık/düz
Saçların rengi başarıda önemli rol oynar.

Saç ekimi için kime başvurmalıyız?
Öncelikle saç ekimi mikrocerrahi işlemidir. Bir doku transferi işlemidir. Canlı bir dokuyu transfer etme yetisi ya da yetkisi yasalar çerçevesinde ve etik olarak bir cerrahın görevidir. Estetik ve vücut şekillendirmeyle ilgili bilimsel eğitimi olan kişi de plastik cerrahtır. Bu nedenle saç ekimi tedavisi yaptıracak kişi estetik plastik cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Aksi taktirde geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir.

Saç ekimi için başvuran hastayı neler bekler?
Doktorun muayenesi sırasında hastalıklar ve kullanılan ilaçlar sorgulanır.
Ayrıntılı bir saç analizi yapılır.
Kan tahlilleri yapılır.
Dökülmenin sebebi saptanırsa bu sebebe yönelik tedavi verilir. Kansızlık mevcutsa kan değerleri yükseltilir, guatr varsa buna yönelik tedavi verilir. Hastalık sebebi ortadan kaldırılmadan saç ekimi yapılması başarısızlıkla sonuçlanır.

Saç dökülme nedeni bulunamayıp saç ekimine karar verilirse,
Kel ya da seyrek olan alan değerlendirilerek ortalama gerekli saç kökü hesaplanır.
Saç kökü alınacak alan değerlendirilerek uygunluk durumu araştırılır.
Ameliyat günü üçün randevu kararlaştırılır.

Ameliyat günü hastayı neler bekler?
1-Ameliyat öncesi hazırlık: Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Bu sebeple ameliyat öncesi yemek yemenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Ameliyattan önce fotoğraf çekimi yapılır. Kafa şekli, saç yapınıza, saçsız alan bölge genişliğine, saç kökü alınacak bölgenin durumuna göre kişiye özel planlama ve çizim yapılır. Saç köklerinin alınacağı bölge ve ekim yapılacak alan traş edilir.
Plan yapılırken kişiye özel, ekim yapıldığı anlaşılmayacak kadar doğal ve sık yapılması amaçlanır. Ekim yapılacak ön saç çizgi bölgesi en önemli bölümüdür. Saç çizgisi doğal görünümün en önemli parçasıdır.

2-Saç köklerinin Toplanması: Ekim sırasında ekipte bir plastik cerrah, yardımcı hemşire ve personel bulunur. Öncelikle saç köklerinin alınacağı ense bölgesi doktorunuz tarafından uyuşturulur. Bu esnada yüz üstü yatmanız istenir. Mikromotor ucuna takılan, saç kalınlığına uygun kalınlık ve uzunluktaki punchlar yardımıyla köklerin alım işlemi yapılır. Bu esnada hasta saç ekim koltuğunda yüz üstü yatar. Alım sırasında kalan köklere zarar vermemek önem taşır. Bu işlemler ortalama 2-3 saat sürer.

3-Köklerin Hazırlanması: Alınan kökler gazlı bez üzerinde petri camlarının içine dizilerek sayım ve kök ayrıştırma yapılır. Tekli ve çoklu saç kökleri ayrıştırılır. Tekli kökler ön saç çizgisi için çoklu kökler arka kısımlar için hazırlanır. Gerektiğinde çoklu kökler ayrıştırılarak tek hale getirilebilir ya da bir kanala birden fazla kök yerleştirilebilir. Bu esnada başınız kapatılarak 20 dakikalık yemek ve dinlenme molası verilir. Kökler soğuk ortamda saklanır.

4-Kanalların açılması: Bu aşamada ekim yapılacak alan yeniden işaretlenir. Doktorunuz kanal açacağı alana anestezi uygular. Bu esnada koltuğa yüz üstü uzanmanız  istenir. Uygun yönlerde kişinin saç köklerinin derinliğine uygun ve olabilecek en ince ve sıklıkta kanallar açılarak ekim’e hazır hale getirilir. Kanallar bir çizgi şeklinde değil, saçların doğal anatomisinde olduğu gibi düzensiz bir biçimde açılır. Açılan kanalların yönü saç çıkma yönünü belirleyeceğinden en önemli bölüm bu bölümdür. Kanal yönlerini açarken bölgesel saç kök yönleri ne kadar taklit edilirse sonuç ta o kadar doğal olacaktır. Eğer alıcı alanda yeterli miktarda kök yok ise tepe kısımlarda kanallar daha yatık açılarak saçların yoğun gözükmesi sağlanabilir. 4. aşama 20-40 dk sürer.

5-Ekim işlemi: Hazırlanan kökler bu deliklere ekilmeye başlanır.  Ekim sırasında daha doğal durması için tekli kökler daha çok ön saç çizgisine yerleştirirken arka bölgelere gidildikçe daha çok çoklu kökler ekilir. Bu işlem 2-4 saat kadar sürer.

Saç ekimi bittiğinde ekim yapılan kısım temizlenerek açık bırakılır. Saç köklerinin alındığı ense bölgesine kapalı pansuman yapılır.
Operasyondan sonraki gün ense bölgesine pansuman yapılır.
3. gün saç özel bir yöntemle yıkanır.

Saç ekim ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler:
— Özellikle ilk 3 gün kesinlikle ekim yapılan bölgeye dokunulmaması ya da bir yere değdirilmemesi çok önemlidir.  Aksi taktirde ekilen kökler yerinden oynar ve ameliyat başarısız olabilir.
— Dikkatli bir şekilde şapka kullanılabilir. Kullanılacak şapka kesinlikle ekim yapılan bölgeye değmemelidir.
— Oluşabilecek kabuklar kaldırılmamalıdır.
— Doktorunuzun vereceği ilaçlar, şampuan ve losyon düzenli biçimde kullanılmalıdır.
— Başınızı öne doğru eğmekten kaçınmalı ve yüksek yastıkta yatılmalıdır. Aksi taktirde şişlikler yüz bölgesinde artabilir. Yüze soğuk uygulama ve yüksek yastıkta yatmak, bol sıvı gıdalar tüketmek, şişlik giderici kremler kullanmak şişliklerin azalmasını sağlayabilir.
— Ameliyat sonrası 3 gün ağır işlerden,kirli ve tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Ekim bölgesi yağmurdan korunmalı. Spor yapılmamalıdır. Alkol, sigara ve nargileden uzak durulmalıdır. 3. gün saç yıkama doktorunuzun tarif ettiği biçimde yapılmalıdır. Hatta ilk yıkama mümkünse doktorunuzun kontrolünde yapılmalıdır.
— Ameliyattan sonra yüzünüzde ve göz çevresinde geçici şişlikler görülebilir. Endişelenmenize gerek yoktur. Bu doğal bir süreçtir ve 3-5 gün içerisinde şişlik kaybolacaktır.
— 1 hafta sonra spor yapılabilir.
— 1. hafta sonunda banyo sırasında kabuklanmalar ve döküntüler rahatlıkla temizlenebilir.

Ekim sonrası sonuç ne kadar süre sonra alınır?
Ekimin birinci ayında ekilen saçlar dökülür. 3.ayda ekIlen bölgede saçlar çıkmaya başlar. Ekilen saçların tamamen çıkması ve sonucun alınması 6-12 ay sürer.

Daha önce FUT ya da FUE ile saç ekimi yapılmış hastada düzeltme ya da sıkılaştırma için tekrar bir seans yapılabilir mi?
Daha önce herhangi bir teknikle yapılan saç ekimi sonrasında uygun hastalarda tamamlayıcı seanslar yapılabilir. Daha önce ekim yapılmış ve kanal yönleri yanlış açılmasına bağlı çim adam görüntüsü olan hastalarda yanlış ekilen kökler tekrar alınarak yeniden ekim yapılabilmektedir. Ekim sonrası sık görünmeyen saçlara sıkılaştırma seansı yapılabilir.

Ense bölgesinde yeterli saç kökü olmayan hastalarda nasıl bir tedavi uygulanır?
En iyi sonuç enseden alınan köklerle yapılan saç ekimidir. BHT (Body Hair Transplantation) denilen yöntemle göğüs bölgesinden ya da bacaklardan kıl kökleri toplanarak ekim yapılabilir.

Bayanlarda saç ekimi yapılabilir mi?
Bayanlarda saç dökülme Şekli biraz farklıdır. Her bölgede Yaygın şekilde ya da tepe kısımlarda yaygın biçimde dökülme gözlenebilir. FUE yöntemi kullanılarak erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç ekimi yapılabilir. Uzun saçlı bayanlarda saç kesilmeden de ekim yapılabilir. Saç köklerinin alınacağı alan ise bant şeklinde traş edilerek alınır. Kesilmeyen arka ve üst bölgedeki saçlarla traş edilen alan örtülerek gizlenebilir.

Saç ekim ücretleri ne kadardır?
Saç ekim ücretleri ekim yapılacak sahanın genişliğine ve alınacak kök sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Ekilecek alan geniş olduğunda 2 ya da 3 seanslı ekimler gerekebilir. Saç probleminizde ilgili tedaviniz için ücretsiz randevu alabilir ya da mail adresimize fotoğraf gönderebilirsiniz.