Smart lipo Triplex (Akıllı Lazer Lipoliz)

Smart lipo Triplex (Akıllı Lazer Lipoliz)
Vücut Estetiği

Akıllı lipoliz, aynı sistemde 3 dalga boyu barındıran yeni jenerasyon lazer teknolojisi ile yapılan bir uygulamadır. Akıllı lazer lipoliz  FDA onaylı dünyanın ilk 3 dalga boylu cihazıdır. Bilimsel olarak yağ hücrelerini en iyi parçaladığı bilinen 1440nm dalga boyunu kullanan ilk ve tek cihazdır.

I. kuşak lipoliz sistemleri – tek dalga boylu lipoliz (smart lipo)

II. kuşak lipoliz – iki dalga boylu lipoliz (smart lipo MPX)

III. kuşak lipoliz – 3 dalga boylu lipoliz (Smart Lipo Triplex) 1064, 1320 ve 1440nm

Akıllı lipo Nd:YAG lazer sistemidir. 3 dalga boyu:

1064nm cilt sıkılaştırma etkinliği en fazla olan dalga boyu

1320nm yağ dokusuna ve cilt dokusuna etkili dalga boyu

1440nm yağ dokusunda etkinliği en yüksek dalga boyudur.

Bu 3 dalga boyunu kullanan akıllı lipo sisteminin özelliği son derece güvenli olmasıdır. Smartsense özelliği uygulama bölgesinde uygulamaya bağlı düzensizlikler oluşmasını önler.

Thermaguide özelliği cilt altı ısının eş zamanlı ölçümünü yaparak bölgesel yanıklar oluşmasını engel olur.

Akıllı lipo, Smartsense ve Thermaguide özellikleri ile uygulama bölgesine güvenli bir biçimde, gerektiği kadar ve optimum etkiyi gösterir. Böylelikle uygulamadaki hata payını en aza indirerek hastayı oluşabilecek yan etkilerden korur.

Kimlere akıllı lazer lipoliz uygulanabilir?

En iyi zayıflama ve vücudunuzu forma sokma yöntemi spor ve dengeli beslenmedir. Bunları yapmasına rağmen bölgesel yağ birikiminden şikayetçi olan bireylerde akıllı lazer lipoliz uygulanabilir.

Spor yapacak zaman bulamıyorum, diyet yapıyorum ama vücudum istediğim şekle girmiyor diyen bireylerde vücuda şekil vererek daha kıvrımlı hatlara sahip olmasını sağlamak için akıllı lazer lipoliz uygulanabilir.

Kilo alıp verme sonrası

Aşırı kilo almaya bağlı

Doğum sonrası,

Yaşa bağlı olarak,

Genetik yatkınlık gibi nedenlerle cilt elastikiyeti kaybolabilir. Elastikiyetin kaybolmasıyla cilt sarkar ve gevşer.

 • Vücut şeklini bozan bölgesel yağlanma
 • Hafif cilt sarkıklıkları
 • Selülit
 • Jinekomasti (erkeklerde kadın tipi göğüs olması)
 • Ayak bileği kalınlığı
 • Popo şeklinin düzeltilmesini isteyen ve
 • Aşırı terleme şikayeti olan kişilerde akıllı lazer lipoliz uygulanabilir.

Hangi bölgelere akıllı lazer lipoliz uygulanabilir?

 • Göbek etrafı
 • Karın, bel,
 • Yan simitler,
 • Sırt,
 • Kol iç kısımları,
 • Bacaklar,
 • Popo,
 • Genital bölge,
 • Gıdı,
 • Ayak bileği,
 • Göğüs yan kısımlarına akıllı lazer lipoliz uygulaması yapılabilir.
Akıllı lazer lipolizin klasik liposuctiona göre avantajları nelerdir?

 • Akıllı lazer lipolizde klasik liposuction sonrası görülebilen cilt gevşeklikleri, sarkıklıkları oluşma riski daha azdır. Lipolizde ise 1064nm dalga boyu etkisiyle aksine cilt sıkılaştırıcı etkisi mevcuttur. Bu, lazer lipolizi diğer liposuction yöntemlerinden ayıran en önemli özelliğidir.
 • Lazer lipoliz uygulaması klasik liposuctiona göre 2mm’lik daha ince bir cilt kesisinden yapılır. İz daha azdır.
 • Lazer etkisi ile yağ hücre çeperi  parçalanır ve yağlar kalıcı olarak yok edilir.
 • Akıllı Lazer Lipoliz uygulandığı bölgede tekrar yağ birikimi oluşma ihtimali daha azdır.
 • Akıllı lazer lipolizde lokal ya da  sakinleştirici anestezisi ile yapılabilirken liposuctionda genel anestezi gerekir.
 • Klasik liposuctionda kanama ve emboli riski mevcutken, akıllı lazer lipoliz uygulamasında,  lazer uygulanan bölgedeki damarların büzüşmesi sağlanarak kanama ve emboli riski azalır.
 • Klasik liposuctionda uygulanan bölgeden fazla yağ alındığından çukurluklar oluşabilmektedir. Akıllı lazer lipoliz uygulamasında nereye ne kadar uygulama yapılacağı işlem öncesinde rutin bir sisteme göre hesaplanır. Bölgeye verilmesi planlanan yeterli enerji ve ısıya ulaşıldığında smartsense ve thermoguide özellikleri sayesinde cihaz kendiliğinden etkiyi donlandırır. Böylelikle komplikasyon riskini neredeyse sıfıra indirir.
 • İyileşme süreci lazer lipolizde klasik liposuctiona göre çok daha hızlıdır.
Akıllı lazer lipolizin Vaser`a (ultrasound liposuction) göre avantajları nelerdir?

Vaser ses dalgalarıyla cilt altı yağ dokusunun parçalandığı bir yöntemdir. Cilt sıkılaştırma etkisi yoktur.

3. Jenerasyon akıllı lazer lipoliz sisteminde yağ dokusunda en etkin dalga boyu olan 1440nm ve 1320nm dalga boyları kullanılarak etkili bir biçimde yağ hücrelerini yok edilirken, 1064nm dalga boyunun etkisiyle ciltte sıkılaşma ve germe etkisi oluşturur. Böylelikle lazer lipolizde kesi ile germe işlemi yapmadan cilt germe etkisi elde edilmektedir.

Akıllı lazer lipolizin diğer lazer lipolizlerden farkı nedir?

Akıllı lazer lipoliz 3. ve son jenerasyon lazer lipoliz sistemi olup tek dalga boylu ya da iki dalga boylu lazer cihazlara göre belirgin üstünlükleri mevcuttur. En önemli özellikleri arasında

I- 3 dalga boyu ile etkili bir yağ parçalayıcı ve cilt sıkılaştırıcı etkisi vardır.

II-Yağı parçalamada en etkili olan 1440nm ve 1320nm dalga boylarını kullanır.

III-Cilt sıkılaştırma için en etkili dalga boyu olan 1064nm dalga boyunu kullanır.

IV- Smartsense özelliği ile uygulama bölgesinde fazla lazer enerji verilmesini engelleyerek komplkasyon riskini azaltır.

V- ThermaGuide özelliği bölge ısısını ölçerek fazla ısınmaya bağlı cilt yanıklarını önler.

Akıllı lazer lipoliz sonrası parçalanan yağlar nasıl yok edilir?

Bölgesel yağ oranına göre uygulanan bölgedeki yağların vücutla kendiliğinden atılması beklenir ya da lazer yardımlı liposuction denilen (LAL) yöntemiyle parçalanan yağlar ince kanüllerle dışarı alınabilir. Buna muayene sonrası doktorunuz karar verir.

Karın germe ameliyatı yerine lazerle karın gerilebilir mi?

Karın bölgesinde bir miktar sarkıklık ve yağlanma olan hastalarda mini karın germe yerine lazer lipoliz tercih edilebilir. Özellikle göbek altı bölgede fazla sarkıklık olan göbek bölgesinde fıtığı olan hastalarda ise lipoliz yerine karın germe operasyonu yapılması doğru olacaktır. Fakat karın germe operasyonu sırasında eş zamanlı bel, sırt, kol, gıdı ya da bacak bölgelerine lipoliz işlemi uygulanabilir.

Akıllı lazer lipoliz ağrılı mıdır?

Akıllı lazer lipoliz işleminde bölgesel uygulanan anestezi ile ağrı hissetmezsiniz. Geniş alan  uygulaması ya da bölgesel yağlanma miktarı fazla olan hastalarda hastanın ağrı hissetmemesi için genel anestezi gerekebilir.

Akıllı lazer lipoliz sistemi ile ne zaman normal hayata dönebilirim?

Akıllı lazer sistemi 3 farklı dalga boyu ile etki gösterdiğinden uygulama süresi kısadır. Müdahale sonrası aynı gün bile sosyal hayatınıza dönebilirisiniz. Uygulama bölgesi ve uygulanacak bölgesel yağ miktarı arttığında ise sosyal hayata dönme süresi 2-5 gün uzayabilir.

Lazer lipoliz uygulaması sonrası tekrar kilo alır mıyım?

Lazer lipoliz yaptırdım artık istediğim kadar yemek yiyebilirim ya da spor yapmama gerek kalmadı düşüncesi tamamen yanlıştır. Lipolize rağmen kilo almanız mümkündür. Tabi ki işlem sonrasında vücudunuzdaki yağ miktarı azalacağından az ya da çok kilo kaybedersiniz fakat, lazer lipoliz bir kilo verdirme operasyonu değil bir vücut şekillendirme operasyonudur. Kilo vermek isteyen kişiler bir diyetisyen ve endokrinoloji uzmanından yardım almalıdır.

Lazer lipoliz kimlere uygulanmaz?

Beden kitle indeksi yani boyun kiloya oranı uygun olan 18 yaşını geçmiş her sağlıklı bireye lazer uygulanabilir.

Bunun dışında beden kitle indeksi yüksek olan hastalarda mümkünse kan sulandırıcılarının bırakıldıktan en az 1 hafta sonra lazer lipoliz işleminin yapılması doğru olacaktır.

Şeker hastalarında hastalık kontrol dışıysa, kalp damar rahatsızlığı olanlarda, tiroid hastalarında, kansızlık durumlarında mevcut durumu tedavi edilmedikçe lazer lipoliz  uygulaması sakıncalıdır.

Ayrıca gerçekçi istekleri ve beklentileri olmayan, uygulama ile ilgili riskleri kabullenmeyen hastalarda işlem uygulanmaz.

Akıllı lazer lipoliz fiyatları ne kadardır?

Lazer lipoliz uygulaması uygulanan bölge sayısı ve yağ miktarına göre değişkenlik gösterir. Akıllı lazer lipolizin size uygun olup olmadığını öğrenmek ve fiyat bilgisi almak için uzman doktorunuza başvurup muayene olmanız doğru olacaktır.

Op. Dr. Berker Büyükgüral

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı